Boka bana
Bli medlem

Styrelsemedlemmar kontakt

GBC Styrelse är ideell och arbetar med långsiktiga planer och utveckling inom alla klubbfrågor såsom träningar, tävlingar, event, junior- och elitverksamhet osv. Vi representerar klubbens alla medlemmar, både juniorer, seniorer, nybörjare och elit.

Här finner du presentationer och kontaktuppgifter till GBC styrelseledamöter verksamhetsår 2020/2021:

Anneli Friborg – Ordförande (anneli.friborg@gbcbeach.com)

GBC Styrelse Anneli Friborg
Har spelat beachvolley sedan ungefär 2007 och är en glad motionär som gillar att tävla seriespel och open ibland och vara tränare när jag hinner. Världens roligaste motionsform! Sedan 2015 har jag fått förtroendet från medlemmar att vara en del i GBC:s styrelse som ordförande och jag är tacksam för att få vara delaktig i att utveckla och driva denna fantastiska verksamhet framåt. Det är roligt, klurigt, ibland tungt, men oftast väldigt intressant och lärorikt. Vi är en förening som består av juniorer, seniorer, motionärer och elitsatsande och det vi alla har gemensamt är att vi gillar att utöva beachvolley! Vi alla medlemmar i GBC äger tillsammans världens största inomhusanläggning som är Beach Center på Kviberg. Kan man vara annat än stolt när man säger det? 🙂

Karin Backström – Vice ordförande & Träning-, Tränare- & Utbildningsansvarig (karin.backstrom@gbcbeach.com)

Max Callenberg – Kassör (max.callenberg@gbcbeach.com)

Jag är 33 år och en medelmåttig beachvolleybollspelare som inte bangar sista ölen. Fåordig.

Thomas Herrmann – Elitansvarig (thomas.herrmann@gbcbeach.com)

Jag började med volleyboll i mitten på 70-talet och efter hand så blev det beachvolley på somrarna. När den gamla beachhallen startade 1993 var jag med och tränade i de första träningsgrupperna men slutade några år senare när jag fick lite skador, så jag vilade i drygt 10 år, medans mina barn växte upp.

Sedan hände det – jag fick ett återfall i sanden för ca 10 år sedan och jag var fast igen. Efter ett par bronsmedaljer i veteranklasserna 35 och 45 är jag numera dubbel guldmedaljör, först i 50 klassen och senast 2018 i 55+ klassen – så det går uppåt…😊. På bilden syns ett av mina sista hopp, numera lyfter jag inte så högt ur sanden…men rutinen försvinner ju inte, så jag får leva på det.

Haiko Steitzer – Sekreterare & Junioransvarig (haiko.steitzer@gbcbeach.com)

Född 1975 i den östtyska staden Greifswald och via Berlin kommit 2010 till Göteborg. Tävlingsinriktad motionär sedan 1992 med egen juniorverksamhet i familjen 🙂

Ludvig Simonsson – Eventansvarig (ludvig.simonsson@gbcbeach.com)

Anna-Karin Hermansson – Ledamot (anna-karin.hermansson@gbcbeach.com)

Johan Rininsland – Ledamot (johan.rininsland@gbcbeach.com)

Samlade kontaktuppgifter till GBC:s styrelse:

Titel Namn Kontakt
Ordförande Anneli Friborg anneli.friborg@gbcbeach.com
Kassör Max Callenberg max.callenberg@gbcbeach.com
Sekreterare & Junioransvarig Haiko Steitzer haiko.steitzer@gbcbeach.com
Elitansvarig Thomas Herrmann thomas.herrmann@gbcbeach.com
Eventansvarig Ludvig Simonsson ludvig.simonsson@gbcbeach.com
Vice ordförande & Tränare/Träning/Utbildningsansvarig Karin Backström karin.backstrom@gbcbeach.com
Ledamot Anna-Karin Hermansson anna-karin.hermansson@gbcbeach.com
Ledamot Johan Rininsland johan.rininsland@gbcbeach.com

Valberedning:

  • Christer Bengtsson – Ordförande
  • Elin Westin
  • Gustav Lösnitz

 

Ipanema Beach AB är helägt av klubben GBC och driver med hjälp av VD och personal anläggningen Beach Center på Kviberg i Göteborg.

Kontaktuppgifter till Ipanema Beach AB:s styrelse:

Titel Namn Kontakt
Ordförande Jan Magnusson jan.magnusson@gbcbeach.com
Ledamot David Alm david.alm@gbcbeach.com
Ledamot Anneli Friborg anneli.friborg@gbcbeach.com