Boka bana
Bli medlem

Nyheter

Träningsuppehåll 27/3-2/4

Hej GBC-medlemmar!

Vi vill bara påminna om att träningsuppehållet börjar idag. Uppehållet pågår från tisdag 27/3 till måndag 2/4.
Det innebär alltså att samtliga träningar och seriespelsgrupper har uppehåll från spel under perioden.

Anledningen till träningsuppehållet är p.g.a. Easter Cup och Europatouren CEV Satellite som pågår under kommande helg, samt pågående landslagsläger och Beach Clinics.

Träningarna kör igång som vanligt igen tisdag 3/4.

Vi hoppas vi ses i samband med turneringarna till helgen!

/GBC

Startlista Challenger, Easter Cup

Nu är startlistan inför helgens Challenger fastställd.

Vi tar in ett norskt Wild Card på herrsidan som lottas in på seedningsplats 7 i startlistan.
Läs motiveringen nedan.

Challenger spelas över två dagar, gruppspel och kvartsfinaler på fredag 30/3 och semifinaler och finaler på lördag 31/3.

Läs mer under Startklasser och Anmälan

Startlista

HERRAR
Edgren, Patrick / Helbig, Tobias 3995
Herrmann, Alexander / Simonsson, Ludvig 3520
Frantzich, Linus / Gustafsson, Jakob 1420
Haugaard, Thomas / Sandgren, Elias 1360
Alden-Joyce, Finn / Sigfridsson, Håkan 1245
Öhman, Ossian / Haaparanta, Mattias 1240
Tellnes, Kjetil / Mohajer, Sadegh 60 – WC
Nilsson, Jonas / Welin, Manne 755
Hallabro, Joel / Langryd, Jacob 715
Bager, Simon / Larsson, Joel 630
Frantzich, Simon / Rakovic, Alen 615
Marmolin, Sebastian / Bodén, Rasmus 610
Andrén, Daniel / Thuresson, Gustav 600
Svesse, Fredrik / Dahlin, Tauno 393
Stedt, Jakob / Sanderberg, John 341
Holm, Sebastian / Appelgren, Peter 246

Reserver
Hebib, Goran / Lander, Martin 242
Boström, Hugo / Hansson, Johan 135
Larsson, Emanuel / Nilsson, Patrik 48
Persson, Daniel / Nikolic, Stefan 8

Wild Card – delas ut till det norska laget Tellnes, Kjetil / Mohajer, Sadegh då de visat på en bra utveckling och envist bevisat att de platsar i Challenger.

DAMER
Yoken, Tadva / Simonsson, Sigrid 12800
Rininsland, Anne-Lie / Nilsson, Camilla 5340
Eriksson, Linda / Wahlén, Sofia 3205
Rydenberg, Anna / Tivefälth, Josefine 3115
Kirkor, Talar / Påhlsson, Isabelle 1605
Gustafsson, Matilda / Falk, Johanna 1085
Westin, Elin / Lindqvist, Ellen 1045
Bergholm, Malin / Westerlund, Sara 975
Lindberg, Louise / Månesköld, Louise 680
Nordlöf, Jessica / Persson, Stina 531
Sahlberg, Victoria / Moberg, Nathalie 490
Hammarstedt, Ellen / Rudberg, Hulda 150
Bohman, Axelina / Egebjerg, Marie 147
Dahlgren, Rebecka / Ribom, Klara 137
Börresen, Hedda / Sjöblom, Tanja 127
Hüttenberger, Ina / Birk, Lise 90

Reserver
Efraimsson, Emelie / Karlsson, Elina 96
Hope Broch, Siri / Okkenhaug, Siri 50
Søndergaard, Anne / Kristesen, Nanna 0

Startlistorna för resterande turneringar publiceras på torsdag.

Lycka till!

/GBC

Startlista Mixed 10/3

Nu är startlistan för lördagens Mixed-turnering fastställd.
Följande lag kommer att spela:

Davidsson, Ella / Lennmalm, Viktor
Steitzer , Haiko / Masaracchia, Laura
Alden-Joyce, Finn / Bergholm, Malin
Gustafsson, Matilda / Langryd, Jacob
Efraimsson, Emelie / Gustafsson, Jakob
Becovic, Bahrija / Ulin, Lukas
Dahlgren, Rebecka / Petersson, Carl
Grudeborn, Viktor / Karlsson, Alice
Schreck, Susanna / Hellman, Michael
Henriksson, Rasmus / Strålman, Jenny
Holm, Oscar / Westerlund, Sara

Mixed-turneringarna utgår från en egen mixed-ranking och denna publiceras i samband med turneringsstarten på lördag.

 

Lycka till!

/GBC

Nu är startlistan för kvällens Quing fastställd. Alla som inte själva ska spela är givetvis varmt välkomna att slå sig ner i hejarklacken!

STARLISTA:

DAMER
1. Diana Tran
2. Josefin Thelander
3. Anne Olson
4. Malin Carlsson
5. Anna-Karin Hermansson
6. Laura Masaracchia
7. Tonje Asklund Hågensen
8. Emelie Efraimsson
9. Jennie Carlsson
10. Johanna Neumann
11. Ella Simmons
12. Andrea Olivegren
13. Johanna Lennmalm
14. Emma Lövdahl
15. Malin Johansson
16. Alma Osmanovic

Reserver
1. Zandra Gabrielsson

HERRAR
1. Mats Samuelsson
2. Henrik Samuelsson
3. Jens Östergårde
4. Hannes Björk
5. Wei Jan Wang
6. Suljo Barlow
7. Nicklas Andreasson
8. Haiko Steitzer
9. Andreas Granquist
10. Christian Källström
11. Christian Ohlson
12. Conny Westerlund
13. Frank Pijnenburg
14. Martin Johansson
15. Carl Olsson
16. Anton Szmida

Reserver
1. Peter Tubbin
2. Christian Edvardsson
3. Michael Hellman
4. Conny Andersson
5. Per Felldin
6. Mattias Schädlich
7. Jakob Block

Notering: Eftersom turneringen är beroende av att det är lika många damer och herrar kan vi tyvärr inte ta in fler herrar i nuläget då vi har för få damer anmälda. Vi måste stanna på 16 damer/herrar för att det ska bli jämna grupper, därav att vi har flera på reservlistan trots att vi har utrymme för fler.

 

Lycka till!

/GBC

Månadsbrev Februari

Nu kan du läsa februaris månadsbrev som är fullproppad med information om vad som händer i klubben nu och den närmsta tiden framåt.

Har du inte redan fått månadsbrevet på mejlen så kan du läsa det HÄR

/GBC

Nya tider för vårens träningsuppehåll!

Vi tidigarelägger träningsuppehållet under påskveckan två dagar för att ge mer utrymme för tillresta spelare att boka banor i hallen. Uppehållet förläggs därmed till tisdag 27/3 – måndag 2/4. Dessa dagar är alltså helt fria från träningar och seriespel, oavsett grupp och nivå.

Vårens samtliga träningsuppehåll:

  • Tisdag 27/3 – Måndag 2/4 – pga. CEV Satellite och Easter Cup
  • Måndag 30/4 – Söndag 6/5 – p.g.a. Träningsläger
  • Torsdag 10/5 – p.g.a. Klubbmästerskap

 

Vi ses i sanden!