Boka bana
Bli medlem

Arkiv för januari, 2026

Månadens profil: Noah Grankvist


Månadens profil är en 17-åring som spelat volleyboll/beachvolley större delen av sitt liv. Förra säsongen blev en riktig raket i hans beachvolleykarriär med vinst i U18-SM, en fjärdeplats i U19-SM och en femteplats i Senior-SM. Han var den yngsta junioren i senior-SM att placera sig så högt och dessutom var det hans första start i Senior-SM. Under hösten har han också gjort sin premiär i Elitserien och vunnit två av tre omgångar (!). Låt oss få presentera månadens profil som är Noah Grankvist.
(mer …)

Lyckad kickoff för våra tränare

En riktigt fin kväll blev det fredag 23/1 när GBC enligt tradition arrangerade en träff för alla klubbens tränare med syfte att umgås, spela beach och ha roligt tillsammans.

Teambuilding och käk
Rasmus Boström, träningsansvarig i GBC, hade inför träffen förberett en teambuilding-aktivitet för att tränarna skulle få tillfälle att lära känna varandra och skapa en starkare gemenskap tränare emellan.

”Att tränarna lär känna varandra lite mer och får ansikten kopplade till namnen i vår gemensamma tränarchattgrupp gör det mycket lättare att be om och ge hjälp till varandra” säger Rasmus.

”Det finns så mycket erfarenhet och insikter i teamet att dela som är värdefullt. Roligt att se att det kom fram under denna träff!” fortsätter han.

Mat bjöds på i form av smarrig och mättande buffé i vår mysiga beach bar och det blev ett gött häng med givande diskussioner där tankar och idéer kring tränarrollen och världens roligaste sport beachvolley delades!

Coachturnering
Sedan var det dags för coachturneringen där alla fick nöjet att spela beach och utmana varandra i sanden. Det blev många tuffa dueller tränare emellan. Vinnarna av lotturneringen blev så här glada:


Niklas Wermelin, Daniela Drvenica och Johan Vestlund är alla tränare i GBC och dom blev vinnare i coachturneringen där GBC:s tränare fick tillfälle att mäta sig mot varandra i sanden

Vilken fin kväll det blev med fokus på tränarrollen och ledarskap! Tack alla som var med och delade med sig och bidrog till att skapa värdefulla samtal och utbyten av erfarenheter. Vi ser redan fram emot nästa tillfälle!

Aktuella utbildningar från SISU

Vi har nu uppdaterat vår utbildningssida med aktuella utbildningar från SISU. Bland dessa finns tränarutbildningar, akut omhändertagande, Nivåanpassning/nivåindelning inom idrotten samt Preventivmedel – träning och prestation.

Läs mer HÄR

 

/GBC Kansli

Träningsstart VT26

Nu är nästan alla grupper och seriespel för VT26 publicerade på hemsidan. Det som återstår är bara Volleybompa.

Träningstermin VT26
Träningsstart: 12/1
Sista träningen: 7/6 (OBS! Sista lördagsträningen är 2/5)

OBS! Träningsuppehåll 3-9/4 p.g.a. Easter Cup.

 

Hitta till träningsgrupperna

Från och med HT25 hittar du träningsgrupperna på samma sajt som seriespelet HÄR:
1. Välj Träningsgrupper i menyn. Du ser vilken/vilka grupper du är med i.
2. Du kan också söka på:

  • Gruppkategori (Dam, Herr, Mixed, Junior Mixed osv…) i drop down menyn + tryck på knappen Sök. Då kommer alla grupper och deltagare i den kategorin upp.
  • Gruppkategori (Dam, Herr, Mixed, Junior Mixed osv…) i drop down menyn + ange namn i Sök spelare + knappen Sök. Då hittar du din grupp för att se de andra träningskompisarna i din och andra grupper.

Ett informationsmejl kommer att skickas ut till alla anmälda i veckan, troligtvis på onsdag, med mer info till träningsstart.

Vi ser fram emot en ny och härlig termin i sanden!

 

/GBC Kansli