Boka bana
Bli medlem

Klubblags-SM 2024 – våra representanter

Vi är stolta över att presentera spelarna som ska representera GBC, både huvudturnering och kval, i Klubblags-SM. Huvudtävlingen spelas 28-30/6 i Västerås under SM-veckan som direktsänds i SVT. Kvalet om ytterligare två platser till huvudtävlingen spelas redan nu på lördag 25/5 i Huddinge, Stockholm.


Till huvudtävlingen i Västerås 28-30/6 spelar följande två lag:

DAM: Hulda Rudberg, Louise Månesköld, Malin Bergholm och Sara Malmström

HERR: Alexander Annerstedt, Jakob Tegenrot, Martin Appelgren och Stefan Andreasson
—————————————————————————————————————————————-

Till kvalet i Stockholm 25/5 spelar följande två lag: 

DAM: Anna Mierzejewska, Bolla Thorén, Ellen Lindqvist och Juste Derkintyte

HERR: Carl Petersson, Rasmus Boström, Samuel Alvinge och Valdemar Orrbeck

Notera att några spelare som ursprungligen var anmälda till kvalet har bytts ut p.g.a. bl.a. skada. De nya spelarna har tillräckligt med Klubblagsranking för att vara högst rankade av de anmälda lagen och de nya lagen har även godkänts av klubbens Elitansvarige, enligt reglerna för uttagningen.
—————————————————————————————————————————————-

Vi önskar nu klubbens alla representanter ett stort lycka till, både i kval och huvudtävling. Uppdatering om vilka som kommer att representera oss i Västerås kommer när denna tävling närmar sig.

Heja #gbcfamiljen !