GBC:s stjärnor glänste i Kalmar – Tourmästartiteln till Göteborg
Det blev en rafflande avslutning när den svenska touren avgjordes i Kalmar under helgen – och glädjande nog blev det guld, silver och brons för GBC-stjärnor. I strålande sol och bra tryck på läktarna avslutades den svenska touren på topp.
Söndagsmorgonen inleddes dock med ett tråkigt besked när storfavoriterna i herrturneringen, GBC:s Stefan Andreasson och Malmös Anton Andersson, inte kom till start i sin semifinal. Orsaken var en fotskada som Anton ådrog sig dagen innan. Trots detta fick GBC ändå representation i finalen, då Alexander Annerstedt och Martin Appelgren besegrade Bruno Fridström och Alfred Mjörnheim från Sollentuna och The Beach i en jämn match.
I finalen väntade Leonel Penela (Sollentuna) och Hannes Simonsson (Jönköping). Lagen hade mötts dagen innan i gruppfinalen där Göteborg vann med 2-0. Även i finalen visade sig rutin väga tyngst, och det blev en stabil seger för Alex och Martin som säkrade Tourmästartiteln till Göteborg.
–Det var riktigt kul att spela med en bra inramning och som alltid bra väder i Kalmar. Spelmässigt hittade jag och Martin varandra riktigt bra. Vi har ju inte spelat en turnering ihop på länge men det kändes väldigt naturligt och vi fick till en bra gameplan mot alla lag. Varje match vi spelade blev nästan bara bättre och bättre så finalen var nästan vår säkraste match. Det var väldigt skönt att få avsluta året högst upp på prispallen med den eviga Tourfinalsvinnaren Martin Appelgren, säger Alexander.
På damsidan stod det redan innan semifinalerna klart att det skulle bli minst en GBC:are i finalen. Detta då Anna Rydenberg och Victoria Sahlberg samt Ellen Lindqvist och Juste Derkintyte (Play 4 Life) skulle mötas, i en match som var en repris av förra veckans final i Växjö. Likt förra helgen gick derbyt till tre set, där Anna och Victoria tillslut lyckades knipa finalplatsen.
I den andra semifinalen hade Isabel Reffel (Lidingö) och Fanny Åhman (The Beach) marginalerna på sin sida och besegrade Sanna Turin och Sara Cavretti från The Beach med 18-16 i avgörande set.
Stockholmstjejerna blev dock lite för svåra i finalen, och kunde ta hem segern i två raka set. Men GBC inkasserar således både ett fint silver och brons vilket innebär att klubben tar hem samtliga valörer under Tourfinalen.
Nu väntar välförtjänt vila och återhämtning för de flesta av våra elitspelare, efter en lång säsong. För några få återstår dock ytterligare någon världstourtävling – så än är inte säsongen helt slut.