Boka bana
Bli medlem

Månadens profil: Vera-Linh Olausson

Månadens profil är en kreativt lagd, engagerad medlem som hittade sin plats i Beach Centers varma sand 2018. Hennes beachvolleykarriär tog fart i samband med vår populära sommarskola då hon testade beachvolley för första gången. Hon har spenderat många timmar i sanden, både som spelare och tränare för prova-på och junior/senior-grupper. Sedan bara några dagar tillbaka jobbar hon nu som Verksamhetskoordinator för GBC och Beach Center och en person som många av er kommer att komma i kontakt med framöver. Vi är väldigt glada över att presentera månadens profil som är Vera-Linh Olausson. 

Vem är Vera-Linh och hur hittade du till GBC?
Vem jag är känns som en nästan omöjlig fråga att svara på då livet och mycket annat förändras hela tiden. Men om jag ska försöka beskriva vem jag är så kan jag börja med hur jag hittade till GBC. Jag tror året var 2018 när jag och en familjekompis bestämde oss för att testa på sommarskolan här. Min kompis blev tyvärr sjuk och var borta hela veckan, så jag fick köra själv. Efter det tyckte jag att både sporten och klubben verkade vara helt rätt för mig, och kort därefter började jag i en juniorgrupp för nybörjare. Förutom beachvolley gillar jag att vara kreativ på min fritid – allt ifrån redigering till att måla, rita och pyssla. Ett kreativt avtryck jag har gjort hittar du i receptionen, målningarna vid receptionsdisken. Jag har också ett stort intresse för datorer och spel, bland annat Minecraft och Counter-Strike, men också för uppbyggnad av nätverk och andra tekniska prylar.

Hur länge har du spelat beachvolley?
Jag började spela 2018 och slutade 2020. Jag tog sedan upp sporten igen 2024, men har genomgått en knäoperation nu i början av 2026. Förhoppningsvis blir det inte ett lika långt uppehåll den här gången!

Sedan några dagar tillbaka är du anställd som som Verksamhetskoordinator för GBC/Beach Center, vad ser du mest fram emot med detta jobb?
Såklart är det en stor förändring för mig att gå in i rollen som verksamhetskoordinator för klubben och inte bara vara en aktiv spelare. Men det känns jättekul att få bidra med något mer! Jag ser verkligen fram emot att göra GBC/Beach Center till en fortsatt trevlig plats där saker flyter på bra för både spelare, tränare och alla som bokar banor hos oss 😀

Har du något film/serietips till andra medlemmar inför höstens mörka kvällar?
Det är väldigt sällan jag kollar på filmer eller serier, men jag ska försöka ge både ett serie- och filmtips nu inför hösten. Mitt första tips är SVT:s nysläppta serie ”Diagnoser”. Jag gissar att några av er redan har hört talas om den, då den fått en del uppmärksamhet den senaste tiden. Mitt nästa tips är att Netflix har tagit tillbaka filmen ”Katten i hatten” från 2003. Det är en udda men rolig film som egentligen är väldigt B, men den kan vara kul att titta på om man inte har något bättre för sig.