Boka bana
Bli medlem

Arkiv för juni, 2017

Elitseriens totalsegrare utsedda!

Det är många lag som varit med och fightas om den ärofyllda titeln som årets totalsegrare i Elitserien 16/17.

Efter att alla 1:a, 2:a och 3:e placeringar har slagits ihop har vi nu utsett fyra vinnare

Stort Grattis säger vi till:

Jessica Karlsson
Sara Westerlund
Alexander Annerstedt
Alexander Herrmann

Förutom den ärofyllda titeln vinner de 1500 kr var samt en fin plakett som vi kommer hänga upp i hallens väggar för alla att beskåda!

Torsdagsträningen flyttas till onsdag

Om du tränar torsdagsträning i sommar – missa inte att torsdagsträningarna flyttar till onsdag (21/6) denna veckan p.g.a. midsommar.

Samma gäller för v. 28 då torsdagsträningen flyttas till onsdag 12/7 (istället för torsdag 13/7) p.g.a. SBT.

Informationen finns även i Schemat och under Sommarträning Torsdag.

 

/GBC

Startlista – GBC Challenger 170617 CH2

Hej,

Här kommer startlistan för helgens Challenger:

Spelare Klubb Entrypoäng
 Huitfeldt, Björn / Buskhe, Josef IK Studenterna i Umeå / Göteborg BC 1275
 Edgren, Patrick / Fors, Wilhelm Göteborg BC 997
 Johansson, Jakob / Freidenfelds, Martins Göteborg BC / Bromma KFUK-KFUM 890
 Nilsson, Jonas / Nyström, Viktor Göteborg BC 822
 Daremark, Emanuel / Larsson, Joel Göteborg BC 505
 Holm, Oscar / Svedberg, Emil Göteborg BC 465
 Svedberg, Joakim / Welin, Manne IK Studenterna i Umeå / Göteborg BC 450
 Johansson, Stefan / Rakovic, Alen Göteborg BC 428
 Langryd, Jacob / Johansson, Martin Malmö BC / Mariestads VBK 400
 Andrén, Daniel / Thuresson, Gustav Göteborg BC 385
 Redlund, Oskar / Ljunggren, Erik Göteborg BC 312
 Arias Yilo, Federico / Rodriguez Pena, José Göteborg BC / Malmö BC 300
Reserver
 Hebib, Goran / Lander, Martin Göteborg BC 286
 Landborn, Alexander / Sörsäter, Robin Malmö BC 113
 Albinsson, Anton / Petersson, Carl Göteborg BC 99
 Svensson, Dag / Behringer, Johannes Göteborg BC / Lunds VK 90
Spelare Klubb Entrypoäng
 Tivefälth, Josefine / Karlsson, Jessica Göteborg BC 2035
 Grawender, Nina / Kirkor, Talar Göteborg BC 1065
 Shakely, Yar / Palm, Tilda IK Studenterna i Umeå / Göteborg BC 990
 Falk, Johanna / Andersson, Annelie Malmö BC / Jönköpings BC 960
 Ivarsson, Rebecka / Pettersson, Madelén Jönköpings BC 900
 Persson, Stina / Gustafsson, Matilda Göteborg BC / Malmö BC 680
 Marie, Adrienne / Strålman, Jenny Göteborg BC 625
 Lindberg, Sofie / Stenström, Kristina Göteborg BC 570
 Helfrich, Linnéa / Munck af Rosenschöld, Kajsa Malmö BC 550
 Becovic, Bahrija / Lindqvist, Ellen Göteborg BC 414
 Gomez, Kajsa / Moberg, Nathalie Göteborg BC 314
 Andersson, Klara / Eriksson, Linda Smålandsstenar VBK 286
Reserver
 Sahlberg, Victoria / Hamsten, Monica KFUK-KFUM Göteborg 240
 Ribom, Klara / Hedenberg, Emelie Göteborg BC / Lunds VK 236

Finalmatchen flyttad till Onsdagsgrillen 14/6

P.g.a. krock med SBT och Nevza har vi valt att flytta fredagens finalmatch till premiären av Onsdagsgrillen 14/6 istället. Detta innebär att After Beachen kommer köras igång tidigare på fredag. Avprickning som vanligt 17.45.

Avprickning för Onsdagsgrillen 14/6 sker som planerat 17.45. Turneringen startar efter finalmatcherna som spelas samtidigt som sista avprickning (beräknad turneringsstart ca 18.30).

Kom och heja fram säsongsvinnarna i elitserien!

Läs mer om sommarens Onsdagsgrillar och turneringar här

 

Varmt välkomna till både After Beach och Onsdagsgrill!

/GBC

Startlistor för lördagens open svart & grön

OPEN SVART 3/6

Herrar
Berglund, Stefan / Hansson, Joakim
Ljunggren, Erik / Petersson, Carl
Rosman, Jonatan / Svensson, Dag
Brinker, Nathaniel / Persson, Konrad
Hagberg, Niklas / Lindstrand, Per
Aasma Karlsson, Mati / Smedberg, Pierre
Forsgren, Mikael / Olsson, Sven-Pär
Olofsson, Fredrik / Rasmusson, Jens
Krasinski, Jan / Appelgren, Peter
Cameron, Isak / Hansson, Johan
Lindblom, Simon / Nilsson, Patrik

Damer
Andersson, Klara / Eriksson, Linda
Anderback, Kristina / Rönnblom, Johanna
Hamsten, Monica / Sahlberg, Victoria
Hedenberg, Emelie / Sebetovska, Jacqueline
Boreström, Cecilia / Gomez, Kajsa
Rudmyr, Cornelia / Gylling, Annie
Bersås, Ellen / Eklund Hogsved, Linda
Holmström, Rebecka / Becovic, Bahrija
Lind, Malin / Waldispühl, Michelle
Badnjevic, Jasmina / Sansone, Martina
Gaisler, Sarka / Sjögren, Agneta
Drousiotis, Marielle / Nordgren, Elin
Törnqvist, Stina / Hermansson, Emilia
Forsgren, Katrin / Olofsson, Caroline
Hammarstedt, Ellen / Näslund, Ella
Frantzich, Sofia / Frantzich, Gunilla

 

OPEN GRÖN 3/6

Herrar
Boström, Emil / Öhrström, Robert
Löwendahl, Eric / Danielsson, Algot
Medin, Andreas / Hellman, Michael
Boström, Rasmus / Yousefi, Morteza
Bratic, Filip / Morency, Hugo
Andersson, Linus / Karlsson, Tobias
Larsén, Robert / Edland, Rikard
Olofsson, Linus / Snare, Movitz
Carlsson, Fredrik / Vainio, Marko

Damer
Samuelsson, Linda / Söderkvist, Alexandra
Nilsson, Malin / Olausson, Lisa
Fjätström, Nike / Thun, Tilde
Berggren, Beatrice / Friberg, Christel
Vedin, Elin / Ryytty, Matilda
Mähler, Lovisa / Fors, Karin
Johansson, Frida / Svedberg, Elin
Vaez Mahdavi, Elina / Desanti, Marine
Gunnemark, Sigrid / Hogander, Maja
Hantoft, Malin / Johansson, Linnea
Olofsson, Ebba / Thorén, Bolla